Solaredge – kiedy i dlaczego stosować?

Optymalizatory Solaredge rozbudują Twoją instalację o szereg dodatkowych funkcji. Czy jest to warte dodatkowych pieniędzy? Przeczytaj i oceń sam!
Zainteresowany produktami Solaredge?
Zostaw nam swoje dane kontaktowe. Do 24 godzin skontaktujemy się i przedstawimy ofertę.

Dlaczego Solaredge?

Solaredge produkuje inwertery do instalacji fotowoltaicznej. Klasyczne inwertery odbierają prąd produkowany przez moduły fotowoltaiczne i zamieniają go na prąd zmienny, taki jaki płynie w gniazdku. Ponadto inwertery sterują działaniem całej instalacji, wspomagając pracę paneli.

System Solaredge robi to wszystko, ale ponadto:

  • Optymalizuje każdy moduł z osobna
  • Monitoruje pracę każdego panelu – i pozwala Tobie to zobaczyć!
  • Zabezpiecza dom na wypadek pożaru, obniżając napięcie do 1V

Omawia to poniższy filmik:

A więc kiedy warto zainwestować w Solaredge? Po pierwsze gdy na miejscu przyszłej instalacji występuje cień – bo wówczas optymalizacja modułów przedłuży ich żywotność i ograniczy straty o ok. 30%. Po drugie, gdy jesteś gotowy zapłacić za zabezpieczenie ograniczające rozprzestrzenianie się pożaru. Po trzecie, gdy chcesz sprawdzać, czy Twój instalator, czyli my, porządnie wykonał swoją robotę i czy każdy moduł działa tak, jak powinien.

Najlepiej, gdy wszystkie trzy powody występują naraz. Przewagą systemu Solaredge nad innymi systemami optymalizacji jest to, że tutaj mamy wszystkie te rozwiązania w jednym. Na czym polega sekret? O ile w samych inwerterach Solaredge nie ma nic szczególnie niezwykłego, to wchodzące w skład optymalizatory są już czymś wyjątkowym.

Optymalizator Solaredge to wielozadaniowiec

W najpopularniejszym wariancie jeden optymalizator montowany jest za każdym modułem fotowoltaicznym. Steruje on napięciem modułu w taki sposób, żeby wyciągnąć z modułu tyle mocy ile tylko się da. Na dodatek komunikuje się z jednostką centralną i przesyła rzeczywiste dane o mocy danego modułu.

Ponadto w przypadku, gdy inwerter się wyłączy (na przykład gdy wybuchł pożar i straż pożarna odłączyła Twój dom od sieci), optymalizator obniży napięcie wyjściowe do 1V, co sprawi, że cała instalacja nie będzie dokładać się do powstałego ognia, a strażacy mogą bez strachu go gasić.

Nie trzeba dodawać, że kilkanaście skrzyneczek z elektroniką zwiększa koszty inwestycyjne. Na szczęście gwarancja na te optymalizatory wynosi 25 lat.

Solaredge monitoring – co daje?

Daje Ci możliwość porównania, jak działa każdy moduł z osobna. Na ładnym graficznym interfejsie zobaczysz wszystkie swoje moduły z zaznaczoną obecną mocą.

Szczerze mówiąc chociaż na pierwszy rzut oka brzmi to jak niesamowicie ważna funkcja, to tak nie do końca jest. Porządnie zamontowane panele fotowoltaiczne są bardziej niezawodne od skrzyneczki z elektroniką, jaką jest optymalizator. To znaczy, że jeśli na panelu monitoringu widzisz, że jeden moduł nie działa, to równie dobrze może to być awaria właśnie optymalizatora. Oczywiście taki wymienimy od razu i bez problemu, jako że gwarancja na optymalizatory wynosi 25 lat.

Chodzi nam o to, że monitoring to nie jest powód, by inwestować w Solaredge. Cień jest, a zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się ognia może być (sam musisz to ocenić), ale monitoring nie jest. Najważniejsza dla niezawodności modułów jest jakość instalacji, a tę masz jak w banku, jeśli skorzystasz z naszych usług.