Powrót do bloga

Fotowoltaika w bloku – jak zrobić, by miała sens?

W jaki sposób fotowoltaika może obniżyć rachunki mieszkańców oraz zarządców i właścicieli bloków? Omawiamy to w tym artykule!

Fotowoltaika zrobiła w Polsce zawrotną karierę, obniżając rachunki za prąd dla wielu domów jednorodzinnych. Czy mieszkańcy bloków również mogą na niej skorzystać? Czy fotowoltaika w bloku ma sens? Sprawdzamy dostępne rozwiązania!

Fotowoltaika na balkonie

Myśląc o fotowoltaice w bloku, możemy mieć na myśli panele fotowoltaiczne na balkonie. To rozwiązanie, które faktycznie obniża rachunki za prąd danej rodziny. To jego jedyna zaleta. Niestety fotowoltaika na balkonie ma też kilka wad:

Formalności – chociaż balkon jest własnością właściciela mieszkania, to elewacja już nie. Stąd jeśli chcesz zamontować kilka modułów fotowoltaicznych na balkonie, potrzebujesz zgody zarządcy budynku, na przykład wspólnoty lub spółdzielni. Uzyskanie tej zgody to czasami najtrudniejszy element całego projektu.

Mała moc – na balkonie zazwyczaj zmieszczą się 2-3 panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 1-1,5 kWp. Obniżą one rachunki za prąd, ale w większości wypadków taka instalacja będzie niedowymiarowana.

Niższa wydajność – panele fotowoltaiczne są montowane na balkonie pionowo, co nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo latem słońce jest bardzo wysoko na nieboskłonie. Stąd, nawet jeśli masz balkon skierowany idealnie na południe, instalacja będzie ok. 10% mniej wydajna niż alternatywna instalacja dachowa / gruntowa.

Wysoki koszt montażu – Profesjonalny montaż tak małych instalacji wiąże się z ogromnymi kosztami robocizny, stąd takie instalacje zwykle montuje się we własnym zakresie, a elektryka wzywa się jedynie do podłączenia instalacji elektrycznej. To też jednak kosztuje.

W przeliczeniu cena / zysk instalacje balkonowe wypadają bardzo słabo. Nie na tyle słabo, żebyśmy całkiem je odradzali, jednak zanim się na nie zdecydujesz, przeczytaj artykuł do końca, a znajdziesz alternatywne rozwiązania na fotowoltaikę w bloku – naszym zdaniem lepsze!

Czy możemy Ci pomóc – ze względu na duże koszty własne i w trosce o dobro klienta nie przyjmujemy zleceń na instalacje balkonowe. Nie oznacza to, że fotowoltaika w bloku jest nam czymś obcym. Wręcz przeciwnie!

Prosument zbiorowy – świetne rozwiązanie z krytyczną wadą

Prosument zbiorowy miał sprawić, że moduły fotowoltaiczne zagoszczą na dobre na dachach bloków. Najważniejsze założenia to:

 • Prosument zbiorowy nie kupuje kilku paneli, a udział w większej instalacji zamontowanej w pobliżu bloku.
 • Instalacja może mieć nawet 500 kWp mocy i obsługiwać dowolną ilość udziałowców z przypisanego budynku zamieszkania zbiorowego.
 • Udziałowcy mogą sprzedawać swoje udziały i dokupować nowe!
 • Dzięki większej skali instalacji koszt kupna mocy jest dużo tańszy w porównaniu do instalacji balkonowej. A dzięki optymalizacji wydajność każdego panelu jest wyższa.
 • Każdy udziałowiec / prosument zbiorowy dostaje zaawansowany licznik prądu i ma wirtualnie przypisaną autokonsumpcję oraz depozyt prosumenta rozliczany na zasadzie net-billingu – w efekcie wpływ na rachunki jest identyczny z sytuacją, gdyby miał panele fotowoltaiczne u siebie.
 • Prosumentem zbiorowym może być osoba prywatna oraz zarządca bloku, np. wspólnota.
 • Wedle naszych wyliczeń prosument zbiorowy ma potencjał stać się najbardziej zyskownym rodzajem prosumenta.

Krytyczna wada – wszystko to brzmi absolutnie fantastycznie, jednak wymagany poziom organizacji między mieszkańcami oraz ilość formalności skutecznie odstrasza potencjalnych inwestorów. W efekcie w ciągu wielu miesięcy od uchwalenia tego prawa nie powstała w Polsce ani jedna instalacja prosumenta zbiorowego.

Jak możemy pomóc – jako generalny wykonawca możemy od początku do końca przeprowadzić całą inwestycję. Wliczamy w to wykonanie projektu, pomoc w pozyskaniu dofinansowania, konsultacje, wykonawstwo, odbiory oraz serwisowanie. Nie pomożemy jednak w tym pierwszym kluczowym zadaniu zorganizowania wystarczającej liczby udziałowców.

Fotowoltaika w bloku za pośrednictwem wspólnoty

Najpopularniejszym rozwiązaniem na fotowoltaikę w bloku pozostaje uczynienie zarządcy budynku prosumentem i zasilanie z instalacji fotowoltaicznej części wspólnych budynku, to jest oświetlenia klatki schodowej, piwnic i wind.

Oszczędności – chociaż taka instalacja nie obniża rachunków za prąd mieszkańców bloku, to jednak obniża koszty spółdzielni / wspólnoty i zatem może obniżać opłaty administracyjne ponoszone przez wszystkich mieszkańców. W obecnej sytuacji wysokich cen energii ma to niebagatelną wartość.

Niski koszt – Zwykle wystarczy średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna, by usunąć koszt zasilania części wspólnych dla spółdzielni. Zwykle będzie to 4-10 kWp. Taka instalacja nie kosztuje wiele.

Jak możemy pomóc – Możemy zaprojektować i zamontować instalację jako generalny wykonawca. Mamy doświadczenie w tego typu instalacjach.

Chociaż koszt instalacji prosumenckiej dla bloku w przeliczeniu na mieszkańca jest niewielki, to oszczędności w przeliczeniu na mieszkańca też nie będą bardzo duże. Żeby zaadresować ten problem, pod koniec roku 2022 zapowiedziano program prosumenta lokatorskiego.

Fotowoltaika w bloku z prosumentem lokatorskim

Prosument lokatorski ma szansę stać się najlepszą odpowiedzią na potrzeby mieszkańców bloków. Dzięki temu fotowoltaika w bloku będzie przyniesie lokalnej społeczności spore zyski, a przy tym formalności nie będą zbyt skomplikowane. Najważniejsze założenia programu to:

 • Prosumentem jest zarządca budynku (wspólnota, spółdzielnia itp.) – to znacznie ułatwia organizację
 • Prosument lokatorski uzyskuje lepsze warunki rozliczenia nadwyżek za prąd!
 • W praktyce nie tylko obniża rachunki za prąd, ale też zarabia spore pieniądze!
 • Te zyski mogą być wykorzystane na opłaty administracyjne i / lub remonty
 • Oznacza to znaczne obniżenie opłat administracyjnych i remontowych dla wszystkich mieszkańców!
 • Maksymalna wielkość instalacji fotowoltaicznej wynosi 50 kWp – przy tej skali przelicznik cena montażu / roczna produkcja energii jest bardzo korzystny.

Korzystniejszy system rozliczeń – Żeby zrozumieć, dlaczego system rozliczenia prosumenta lokatorskiego jest lepszy, najpierw przypomnijmy sobie, jak wygląda system rozliczenia klasycznego prosumenta.

Prosument rozlicza się na zasadzie net-billingu. Zielona energia z fotowoltaiki, która nie zostanie wykorzystana na miejscu, jest sprzedawana sprzedawcy prądu po cenie rynkowej (obecnie miesięcznej, od lipca 2024 po cenie godzinowej). Sprzedawca prądu porównuje wartość energii, jaką Ci sprzedał z wartością energii, jaką on od Ciebie kupił i na tej podstawie wystawia kolejną fakturę. Nadwyżki przechodzą na kolejny miesiąc, toteż latem zarabiasz na rachunki zimowe. Pod koniec roku następuje rozliczenie i wypłacenie ewentualnych nadwyżek – ale nie w całości, a jedynie 20%. Ma to przeciwdziałać nadmiernemu przewymiarowywaniu instalacji. Jeszcze jedno – sprzedawca prądu rozlicza tylko energię czynną, nie rozlicza natomiast opłat dystrybucyjnych i stałych.

Prosument lokatorski może wypłacać zyski każdego miesiąca. I to 100% zysków, a nie marne 20%. W skali roku oznacza to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych zysku! Konkretnie zależy to od cen energii elektrycznej na giełdzie, które w 2023 są bardzo wysokie.

Jak możemy pomóc – Możemy zaprojektować i zamontować instalację jako generalny wykonawca. Niestety wspólnoty nie mogą jeszcze zostać prosumentem lokatorskim, bo ten status nie został jeszcze uchwalony. Tymczasem jednak możemy zaprojektować instalację i pomóc złożyć wniosek o dofinansowanie. O jakim programie dotacji mówimy?

Fotowoltaika w bloku – dotacje

Najlepszym programem dotacji dla fotowoltaiki w bloku jest Grant na OZE. Jest on przeznaczony dla wspólnot, spółdzielni i innych podmiotów zarządzających blokiem.

Grant na OZE pozwala otrzymać 50% refinansowanie instalacji fotowoltaicznej. To bardzo dużo. Prosument lokatorski z Grantem na OZE oznacza, że instalacja zwróci się w ok. 4-5 lat. Przypomnijmy, że panele fotowoltaiczne mogą działać spokojnie ponad 30 lat!

Wnioski na Grant na OZE należy składać do Banku Gospodarstwa Krajowego. Pomagamy w dopełnieniu formalności.

Podsumowując, fotowoltaika w bloku najlepiej sprawdzi się jako zorganizowane przedsięwzięcie całej wspólnoty czy spółdzielni. Rząd udziela na to dobrego dofinansowania oraz szykuje korzystne metody rozliczeń. Mamy doświadczenie w takich instalacjach i chętnie zrealizujemy też taką w Twoim bloku. Zapraszamy do kontaktu!