Powrót do bloga

Dotacje do fotowoltaiki w 2023 roku + zmiany z dnia 20 października 2023

Zmiany w “Moim Prądzie”, które nastąpiły w dniu 20 października 2023, zainspirowały nas do zebrania wszystkich aktualnych możliwości dofinansowania fotowoltaiki. Sprawdź, czy możesz otrzymać dodatkową dotację!

Mój Prąd

Obecny, piąty nabór trwa od 22 kwietnia do 22 grudnia 2023, lub do wyczerpania środków. Osoby fizyczne mogą otrzymać do 50% dofinansowania. Wsparcie finansowe uzależnione jest od rodzaju sprzętu i wynosi:

6000 zł do instalacji fotowoltaicznej

lub

7000 zł do instalacji fotowoltaicznej wzbogaconej o dodatkowe elementy:

UrządzenieDotacja
Magazyn energii16 000 zł
Magazyn ciepła5 000 zł
Pompa Ciepła28 500 zł
System zarządzania energią EMS lub HEMS3 000 zł
Kolektory słoneczne3 500 zł

Zmiany w „Moim Prądzie” 

20 października 2023 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił ważną zmianę w warunkach przystąpienia do programu. Osoby, które otrzymały już dotację na fotowoltaikę z innych programów wsparcia np. “Czystego Powietrza” czy programów gminnych będą mogły pozyskać z “Mojego Prądu” dotację na  dodatkowe elementy zgodnie z tabelką powyżej. Będzie możliwe także pobranie dodatkowych 3 000 zł na samą instalację fotowoltaiczną, ale pod warunkiem, że została zgłoszona do 31 marca 2022 roku, oraz że beneficjent zmieni sposób rozliczeń z net-meteringu na net-billing.

Na czym tak naprawdę polega zmiana? Dotąd w “Moim Prądzie” dotacja dodatkowych elementów była możliwa tylko pod warunkiem zakupu instalacji fotowoltaicznej (ją też należało zgłosić do programu “Mój Prąd”). Osoby, które otrzymały dotację na instalację z programu “Czyste Powietrze” lub innego programu nie mogły zgłosić tej instalacji w “Moim Prądzie”, przez co nie mogły otrzymać dotacji na dodatkowe elementy. 

Zwiększono też budżet programu o 450 mln zł.

Czyste Powietrze

Program “Czyste Powietrze” ma na celu wsparcie osób fizycznych w wymianie źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych z odrębną księgą wieczystą.

Kwoty dofinansowania w programie “Czyste Powietrze” są imponujące, lecz zależne od progu dochodów rodziny:

PoziomDochódDotacja PV
Podstawowy (I próg)Prefinansowanie nie obejmuje poziomu podstawowego / dochód 135 tys. netto roczniemaksymalnie 40% wydatku, nie więcej niż 6 000
Podwyższony (II próg)Dochód na 1 osobę w gospodarstwie jednoosobowym do 2651 zł, dochód na 1 osobę w gospodarstwie wieloosobowym do 1894 zł.maksymalnie 70% wydatku nie więcej niż 9 000
Najwyższy (III próg)Dochód na 1 osobę w gospodarstwie jednoosobowym do 1526 zł, dochód na 1 osobę w gospodarstwie wieloosobowym do 1090 zł.100% wydatku, nie więcej niż 15 000

Dofinansowanie można otrzymać na projekty już zrealizowane (faktury nie mogą być starsze niż 6 miesięcy od daty złożenia wniosku), lub planowane. W drugim przypadku możliwe jest prefinansowanie, czyli otrzymanie 50% przyznanej dotacji na konto wykonawcy. Inwestycja musi zostać zrealizowana w ciągu 18 miesięcy od momentu wysłania wniosku.

Widać wyraźnie, że kwota dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej w programie “Czyste Powietrze” może być wyższa niż w “Moim Prądzie”. Ostatnia zmiana w warunkach “Mojego Prądu” daje szansę pozyskać wyższe dofinansowanie do samej fotowoltaiki z “czystego Powietrza”, oraz dofinansowania na elementy dodatkowe z programu “Mój Prąd”.

Premia termomodernizacyjna

Koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej pomniejszone o wartość uzyskanej dotacji mogą zostać rozliczone w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Korzyścią będzie obniżenie podstawy opodatkowania maksymalnie o 53 000 zł lub 106 000 dla małżeństw. 

Jeśli uda nam się otrzymać dodatkową dotację na inwestycje już zrealizowane i rozliczone w ramach ulgi, wystarczy dopisać wartość uzyskanej dotacji do przychodu w bieżącym roku.

Regionalne Europejskie Fundusze 2021 – 2027

Warto sprawdzać możliwości dofinansowania w swojej gminie. Ułatwia to wyszukiwarka prowadzona przez Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu: https://ekodotacje.ios.edu.pl/. W dniu pisania tego artykułu nie znaleźliśmy ciekawych programów regionalnych, lecz sytuacja jest tak dynamiczna, że warto sprawdzać możliwości we własnym zakresie, lub zwrócić się o pomoc do naszych doradców.

formularz kontaktowy