Powrót do bloga

Fotowoltaika – cena 2021

Koszt fotowoltaiki jest zależny od szeregu czynników. Artykuł zawiera przykłady wzięte z życia, które pomogą ocenić Ci, ile instalacja może kosztować w Twoim wypadku.

Warto zaznaczyć od razu, że jeśli szukasz najtańszej oferty na wykonanie instalacji fotowoltaicznej w Polsce, to jesteś w niewłaściwym miejscu. Nie mamy ambicji królowania na dnie studni o nazwie “najtańsza oferta” i uważamy, że taki wyścig na dno jest szkodliwy zarówno dla nas – instalatora, jak i dla Ciebie – naszego potencjalnego klienta, co postaramy się wykazać na łamach tego artykułu.

Powiemy też, ile kosztuje porządna instalacja fotowoltaiczna, jak obniżyć jej koszt bez rezygnowania z jakości oraz jaki jest przewidywany czas zwrotu. Jeśli Cię to interesuje – a powinno – zapraszamy do lektury.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna i dlaczego tak drogo?

Dobrej jakości instalacja bez żadnych dodatków kosztuje od 4,5 do 5,5 tysięcy PLN za każdy 1 kWp. Ile to jest 1 kWp? To mniej więcej 3 panele. Ile kWp potrzebujesz? Policz 1 kWp za każde 45 PLN wydawane miesięcznie na prąd.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile instalacja fotowoltaiczna będzie kosztować w Twoim wypadku, najprościej będzie, jeśli się z nami skontaktujesz. Jeden z naszych ludzi odwiedzi Cię, zachowując oczywiście wszelkie środki bezpieczeństwa, oceni Twoją sytuację oraz potrzeby i przygotuje kosztorys.

Jeśli nie życzysz sobie takiej wizyty, możemy też przygotować ofertę wyłącznie na podstawie danych z internetu, jednak osobista wizyta jest po prostu lepsza. Ostateczny koszt zależy od wielu szczegółów, z których nie wszystkie da się zauważyć zdalnie. A my lubimy robić porządnie naszą pracę, od początku do końca.

Tak czy inaczej, nawet jeśli zrządzeniem losu Twój dach wprost idealnie nadaje się pod fotowoltaikę, i tak cena nie będzie niższa niż 4000 PLN za kWp brutto. Nie liczymy tu dotacji ani ulgi podatkowej, ale o tym później.

“Czemu aż tyle? Ale ja znalazłem oferty za 3 tysiące PLN za kWp!”

Uciekaj i nie oglądaj się za siebie.

Poważnie, żeby taka oferta była realna, instalator musi iść na skróty na dosłownie każdym kroku.

Może zatrudnić niewykwalifikowanych pracowników, słabo im płacić i poganiać ich, żeby pracowali jak najszybciej. To podatny grunt na różnego rodzaju błędy wykonawcze, na czele z chodzeniem po modułach. Przykre skutki to mikropęknięcia ogniw, a w konsekwencji spadki mocy, przedwczesne starzenie się modułów, a w najgorszych przypadkach nawet zagrożenie pożarowe.

Na pewno korzysta z kompletnie najtańszego sprzętu. Kiedy ostatnio kupiłeś coś zupełnie najtańszego i był to dobry wybór?

Oszczędności to nie tylko moduły i inwerter. Niedostateczne uszczelnienia dadzą o sobie znać po paru latach, gdy deszcz zacznie kapać do kubka z kawą, wcześniej niszcząc tynki, ocieplenie i strop.

Z całą pewnością (bo to powszechna praktyka) oszczędzi też parę złotych na długości przewodów i poprowadzi je w taki sposób, że powstanie pętla indukcyjna. Nie stanowi problemu, dopóki nie przyjdzie burza i nie sfajczy inwertera.

Może też kupić moduły fotowoltaiczne poza oficjalnymi kanałami dystrybucji, w związku z tym gorszego sortu i bez działającej gwarancji. Takie moduły, mimo że mogą być markowe, są raczej niewiele warte.

Nie trzeba dodawać, że takie najtańsze oferty z zasady nie mają żadnych rozwiązań ograniczających ryzyko wystąpienia pożaru. Wytyczne wyraźnie zalecają takie rozwiązania, gdy wielkość instalacji przekracza 6,5 kWp.

Włos się jeży, co niektórzy potrafią zrobić, żeby zejść z ceny. Nie chcesz tego dla swojego domu.

Jeszcze częściej jednak taka oferta nie jest w rzeczywistości realna i w trakcie okaże się, że powstały “nieprzewidziane” koszty i “albo Pan dopłaci, albo zostawimy Pana z dziurawym dachem i nie skończoną instalacją, rozumie Pan”. Inna opcja to że odliczono w niej już pełne 5000 PLN z dotacji i 18% z ulgi termomodernizacyjnej – a wtedy nie różni się to specjalnie od cen, które my oferujemy.

No dobrze, ale jakie czynniki wpływają na ostateczną ceną instalacji fotowoltaicznej? Jakie dodatkowe opcje są warte rozważenia? Jak zrobić, żeby każda złotówka była jak najlepiej wydana?

Fotowoltaika – koszt i części składowe

Ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od szeregu czynników:

 • Twojego dachu
 • Jakości sprzętu
 • Dodatkowych urządzeń
 • Wielkości instalacji
 • Marży instalatora

Przeanalizujmy te elementy po kolei.

Jak Twój dach wpływa na cenę instalacji fotowoltaicznej?

“Najtańszy” dach to prosta, duża połać, bez cienia, skierowana na południe. Jeśli masz taki dach, to gratulujemy. Taki projekt szybko się zwróci i przyniesie spore zyski.

Nie przejmuj się, jeśli Twój dach nie jest skierowany idealnie na południe. Tak samo zupełnie nie przejmuj się nachyleniem. Bardziej poziomy dach wyprodukuje więcej latem, a bardziej pionowy – zimą. Wprawdzie nie mogę powiedzieć, żeby nie miało to znaczenia dla ogólnych zysków, ale różnice są doprawdy niewielkie.

Opłacalna instalacja fotowoltaiczna na południe
Opłacalna instalacja fotowoltaiczna na południe. Nasza realizacja z Legnicy.

Dach wschód – zachód lub bardziej skomplikowany

Jeśli masz dach dwuspadowy na wschód i zachód, to również nadaje się on pod instalację fotowoltaiczną. Tym bardziej jeśli masz dach czterospadowy i jedna połać idzie na południowy-zachód, a druga na południowy-wschód. Ze względu na niższą wydajność cena takiej instalacji będzie nieco większa. Najlepiej pokazać to na przykładzie dwóch ofert przygotowanych dla naszych klientów:

MiejscowośćSiechniceSiechnice
OrientacjaPołudnieWschód-zachód
Moc9,72 kWp9,86 kWp
Szacowana
roczna
produkcja
10 100 kWh9 790 kWh
Cena39-43 tys39-43 tys
Porównanie wydajności dwóch instalacji o odmiennej orientacji dachu. Cena instalacji fotowoltaicznej – 39-43 tysiące zł.

Dach płaski

Cena elementów konstrukcyjnych na dachu płaskim jest dwa razy większa, niż na dachu skośnym. Z drugiej strony jednak, taką instalację można skierować wprost na południe. W związku z tym dachy płaskie świetnie nadają się na system solarny – chociaż ich wykonanie jest nieco droższe.

Rodzaj dachówki

Wracając do dachów skośnych, cena montażu i konstrukcji uzależniona jest od rodzaju pokrycia dachowego. Karpiówka wymaga specjalnych zabiegów i montowanie na niej instalacji jest dość drogie. Najtaniej jest montować na dachu z blachy, stąd pod instalacje często wykorzystywane są budynki gospodarcze, częściej kryte tego rodzaju materiałem.

Kominy, jaskóły

Cień najlepiej jest ominąć, lecz nie zawsze jest to możliwe. Kominy i jaskóły rzucające cień na miejsce instalacji poważnie zwiększają jej koszt, wymuszając kupno mikroinwerterów lub optymalizatorów.

Jeśli cień dotyczy jednego lub dwóch modułów, wtedy optymalizujemy tylko te moduły optymalizatorami Huawei. Jeśli klient chce dodatkowo móc monitorować pracę każdego modułu z osobna oraz uzyskać przy okazji system ograniczający rozprzestrzenianie się ognia, wtedy polecamy SolarEdge.

Tańsza instalacja fotowoltaiczna bez optymalizatorów dzięki ominięciu cienia
Czasami cień można ominąć. Nasza realizacja ze Święcka.

Dach mocno zacieniony

Jeśli dach jest bardzo mocno zacieniony, to nie nadaje się na fotowoltaikę. Przykro nam. Nie będziemy próbować wkręcić Cię w inwestycję, która Ci się nie zwróci.

Pamiętaj, że fotowoltaika nie musi być montowana na dachu. Można do tego celu wykorzystać kawałek gruntu.

Kolejnym ważnym składnikiem jest jakość podzespołów.

Jak jakość podzespołów wpływa na cenę instalacji fotowoltaicznej?

Jakość wzrasta razem z ceną. To zjawisko charakterystyczne dla wielu branż, ma zastosowanie też dla instalacji fotowoltaicznych. Podlega też tym samym prawom. Jeśli kupisz najtańszy sprzęt na świecie, to niemal na pewno zepsuje się przed czasem i nie będziesz miał z niego pożytku. Jeśli kupisz najdroższy, to najpewniej przetrwa wszystko. Jeśli kupisz coś pośrodku, to zapewne przyniesie to najlepszy zwrot poniesionych kosztów.

W naszej ofercie nie znajdziesz sprzętu najtańszego i psującego się, toteż skupimy się na porównaniu półki średniej i najwyższej.

Moduły fotowoltaiczne – cena / jakość

Moduły fotowoltaiczneQCELLS Q.PEAK DUO-G8SolarWatt Vision
Gwarancja produktu12 lat30 lat
Zakres gwarancjiKoszt sprzętuKoszt sprzętu
+ Transport
+ Część robocizny
Cena1,10 PLN/Wp1,79 PLN/Wp
Pełna recenzjaW przyszłościTutaj
Panele fotowoltaiczne – cena i jakość – porównanie

Co dostajesz za wyższą cenę? Przede wszystkim dłuższą i lepszą gwarancję producenta i wynikający z tego spokój umysłu. Najlepsze moduły przepracują nawet 40 lat przed pierwszymi poważniejszymi usterkami. W wypadku dobrych modułów średniej półki (a takimi są QCells) można liczyć na 25 lat pracy bez problemów.

Inwerter solarny – cena / jakość

Inwerter solarnySofar Solar 8.8 KTL-XHuawei SUN2000-8KTL-M1
Gwarancja10 lat10 lat
Cena3100 zł5000 zł
Inwertery solarne – cena i jakość – porównanie

Jeśli chodzi o inwertery solarne, sprawa jest nieco bardziej złożona. Otóż za wyższą cenę niekoniecznie dostaniesz dłuższą gwarancję – ale praktycy zapewniają, że dostaniesz dłuższą żywotność. Każdy inwerter powinien pracować przez 12-15 lat bez usterek – ale te tańsze będziesz musiał po tym czasie wymienić, podczas gdy w lepszych wystarczy, że wymienisz kilka podzespołów i mogą działać dalej przez kolejne 5-10 lat.

Jak dodatkowe urządzenia wpływają na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Krótka odpowiedź brzmi “podnoszą go”, ale kwestia jest warta rozwinięcia. O ile podniesie się koszt instalacji? Jakie dodatkowe funkcje zyskam? Czy jest to opłacalne z finansowego punktu widzenia? Przeanalizujmy najczęściej stosowane rozszerzenia, czyli optymalizatory oraz magazyn energii.

Optymalizatory

Istnieje wiele powodów, dla których można rozważać kupno optymalizatorów, ale najważniejszym z nich jest cień. Regularnie, codziennie zacieniany moduł (nie mówimy tutaj o cieniu z rana i wieczorem) po kilku latach może ulec awarii (zepsuje się dioda bocznikowa), co sprowadza masę kłopotów. Optymalizatory częściowo temu zapobiegają. Z drugiej strony bez cienia praktycznie nie zauważysz żadnych różnic między wydajnością systemu z optymalizatorami, a bez nich.

Niektóre optymalizatory dają też możliwość monitorowania każdego modułu z osobna oraz oferują system zabezpieczający przez rozprzestrzenianiem się pożaru, który odłącza moduły, gdy coś jest nie tak. Sam musisz określić, ile jest to dla Ciebie warte.

SolarEdge to kompletny system optymalizacji, z zabezpieczeniem przed rozprzestrzenianiem pożaru i monitoringiem w standardzie. Oferujemy również optymalizatory Huawei, które można stosować wybiórczo tylko na zacienianych modułach, co się przekłada na niższą cenę.

OrientacjaPołudniePołudnie
Moc9,72 kWp9,72 kWp
Szacowana
roczna
produkcja
10 500 kWh10 500 kWh
InwerterHuawei
(bez optymalizacji)
SolarEdge
(z optymalizacją)
Cena42 120 zł48 600 zł
Porównanie cen dwóch podobnych instalacji, jedna z optymalizatorami

Magazyn energii

Magazyn energii to spory dodatkowy koszt. Mimo to uważamy, że inwestycja w magazyn energii jest zasadna. Dlaczego? Otóż jedynie magazyn energii może dać Ci zasilanie awaryjne. Podczas ataku terrorystycznego, wojny, zamieszek, gdy infrastruktura padnie, Twój dom wciąż będzie miał zasilanie. Ile pieniędzy jest to warte dla Ciebie?

Ponieważ inwestycja w magazyn energii i fotowoltaikę na raz pozwala znacznie ograniczyć koszty, zachęcamy właśnie do tego.

Oferujemy magazyny energii BYD produkowane w przez światowego lidera baterii. Ich zaletą jest to, że możesz dobrać rozmiar magazynu pod swoje potrzeby – 2,4 kWh; 4,8 kWh; 7,2 kWh itp. Dla porównania, taka Tesla oferuje jeden słuszny rozmiar 13,5 kWh, a to bardzo dużo.

Koszt magazynu energii przy wspólnej inwestycji z instalacją fotowoltaiczną (orientacyjnie):

 • 2,4 kWh – 10 000 zł
 • 4,8 kWh – 15 000 zł
 • 7,2 kWh – 20 000 zł
 • 9,6 kWh – 25 000 zł

Jak wielkość instalacji fotowoltaicznej wpływa na jej cenę?

Kiedy monterzy już zainstalują inwerter, wejdą na dach i pociągną kable, to zamontowanie kilku dodatkowych modułów nie stanowi problemu i nie generuje dodatkowych kosztów. Oznacza to, że większe instalacje są nieco tańsze w przeliczeniu zł/kWp.

Zalezność ceny instalacji fotowoltaicznej od jej wielkości, przy założeniu tego samego sprzętu:

 • <3 kWp – 5500 zł / kWp
 • 3-4,6 kWp – 5000 zł / kWp
 • 4,6-10 kWp – 4500 zł / kWp

Z drugiej strony im mniejsza instalacja, tym większą część kosztu można pokryć z dotacji. Omówimy to szczegółowo nieco dalej.

Jak instalator wpływa na cenę?

W Polsce są różne firmy instalacyjne, różnej wielkości, inaczej zarządzane i z odmiennym modelem biznesowym. Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczny koszt fotowoltaiki.

Istnieją firmy małe, średnie i duże. I garażowcy.

Małe to rodzinne przedsiębiorstwa, gdzie jakość i cena instalacji zależy w 100% od umiejętności danego zespołu i sprzętu, którego używają. Jeśli znasz ich osobiście i wiesz, że to dobrzy fachowcy, spokojnie możesz skorzystać z ich usług. Takie firmy jednak nie mogą liczyć na najwyższe rabaty w hurtowniach i zwykle nie mają ludzi przeznaczonych tylko do obsługi klienta. Małe firmy, które tworzą wyłącznie niewykwalifikowani ludzie, którzy rok wcześniej byli hydraulikami, a teraz szukają szybkiego zarobku, to tzw. garażowcy. Ich montaż może pozostawiać sporo do życzenia, co może skutkować nieważnością gwarancji od producenta, a oni sami mogą zwinąć interes, co sprawi, że od nich też nie będzie można gwarancji wymagać.

Duże to ogromne ogólnopolskie spółki. Jakość wykonania może się tu znacząco różnić, w zależności która ekipa akurat montuje w danym regionie Polski. Z zasady nie oferują sprzętu premium, poprzestając na podstawowych urządzeniach sprowadzanym niskim kosztem z Chin, który dodatkowo otrzymują, jako duży klient, po sporych rabatach. Jednak te “oszczędności” nie mają zwykle przełożenia na niską cenę instalacji dla klienta, a zyski są wykorzystywane do powiększania przedsiębiorstwa. Największą zaletą takiej dużej spółki jest jej stabilność oraz określony standard pracy i obsługi klienta. Za 10, 15 i 20 lat będzie ktoś, kto pomoże Ci w sprawach gwarancyjnych.

My zdecydowanie jesteśmy średnią firmą, co można uznać za optymalną wielkość. Jesteśmy na tyle dużą firmą, że mamy bezpośrednie umowy z niektórymi producentami modułów fotowoltaicznych i idące za tym spore zniżki. Pozostajemy przy tym na tyle małą firmą, że znamy się wszyscy osobiście, a szef czuwa nad tym, żeby każdy porządnie robił swoją robotę.

Fotowoltaika – dotacje, dofinansowanie, ulgi podatkowe

Pewnie wiesz, jak wielkim dobrem jest fotowoltaika. Cena tego przedsięwzięcia nie jest jednak mała. Na szczęście istnieją sposoby na odzyskanie części z tych pieniędzy.

Mój prąd – dotacja do fotowoltaiki

Państwo Polskie wspiera odnawialne źródła energii, oferując dotacje do instalacji fotowoltaicznych. Program Mój Prąd daje możliwość uzyskania bezzwrotnej dotacji do 50% poniesionych kosztów, w maksymalnej sumie 5000 zł.

Kilka założeń programu – najpierw musisz mieć ukończoną instalację, żeby móc prosić o jej zwrot. Musisz też skorzystać z usług wykwalifikowanych elektryków i instalatorów, którzy będą mogli wystawić odpowiedni papier.

Pomagamy w uzyskaniu dotacji Mój Prąd.

Ulga termomodernizacyjna i fotowoltaika

Jeśli masz przedsiębiorstwo lub duże dochody, to bardzo ucieszy Cię wiadomość, że inwestycję w fotowoltaikę można odliczyć od podatku, w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Odliczeniu podlega:

 • Cena paneli fotowoltaicznych
 • Cena inwertera solarnego
 • Przewody, konstrukcja
 • Robocizna

Odliczeniu NIE podlega część inwestycji pokryta z dofinansowania w formie dotacji lub zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Jak to działa:

Możesz odliczyć 17 / 18 % (w zależności od sposobu opodatkowania) od kwoty inwestycji (maksymalnie 53 000 zł) przez 6 kolejnych lat.

Pomagamy wytłumaczyć ulgę podatkową i oszacować wynikające z niej oszczędności.

Kredyt

Żeby skorzystać z dotacji i ulgi, musisz mieć jednak na początku pieniądze na instalację. Skąd je zdobyć?

Popularnym sposobem finansowania jest kredyt. Banki mają specjalne programy ratalne przeznaczone na inwestycje w OZE.

Oferujemy dogodne raty. Prosimy o kontakt celem uzyskania szczegółów.

Podsumowując:

Fotowoltaika to nie tylko ekologiczny prezent dla przyszłych pokoleń. To też dobra inwestycja. Wybierając naszą firmę unikniesz pułapek związanych z obniżaniem ceny kosztem jakości. Nasza obsługa klienta pomoże Ci skorzystać z rat oraz przysługujących Ci ulg, jak i dotacji.

Zapraszamy do kontaktu!